MEDytacja dnia

Trąd duszy

W Biblii słowo „trąd” nie wskazuje tylko na tę jedną chorobę, lecz także na inne choroby zakaźne skóry. Kto zaraził się trądem, cierpiał nie tylko na ciele, ale także na duszy, ponieważ był wykluczany ze społeczeństwa i wszyscy unikali kontaktu z nim.

Apostoł trędowatych, francuski poeta Raoul Follereau, opowiadał, jakie były początki jego kontaktów z chorymi. Podróżował po Afryce, po skraju pustyni, kiedy nagle samochód się zepsuł: jakiś czas później zinterpretował to wydarzenie jako znak od Boga. Do samochodu zaczęli przybliżać się jacyś obdartusi, więc kierowca wziął kamienie i rzucał nimi w ich stronę. Follereau wzburzyła tego typu obcesowość, wówczas kierowca wyjaśnił mu, iż ludzie ci byli trędowaci i należało ich odgonić. Także w czasach Chrystusa czyniono podobnie.

Follereau uderzyła pewna myśl pozostająca idealnie w duchu Ewangelii: grzech odpycha człowieka od społeczeństwa i jedynie miłość może zaprowadzić go do innych ludzi.

Kard. Tomaš Špidlik

Kard. T. Špidlik SJ, ur. w 1919 r. na Morawach, zm. 2010 r. w Rzymie, przez ponad 30 lat sprawował funkcję ojca duchowego Papieskiego Kolegium św. Jana Nepomucena w Rzymie.
(Z: „Medytacje nad Ewangelią dni powszednich”, tłum. L. Rodziewicz, Wyd. Franciszkanów Bratni Zew, Kraków 2016, s. 96).